Zabiegi Zabiegi laserowe

Jak niwelować widoczność przebarwień skóry?

Jak niwelować widoczność przebarwień skóry?
Jak niwelować widoczność przebarwień skóry? Skóra z przebarwieniami wygląda na starszą i bardziej zniszczoną. Z plamkami, zaczerwienieniami i ciemniejszymi zmianami można walczyć na wiele sposobów.

Jak niwelować widoczność przebarwień skóry?

Skóra z przebarwieniami wygląda na starszą i bardziej zniszczoną. Z plamkami, zaczerwienieniami i ciemniejszymi zmianami można walczyć na wiele sposobów. Oto kilka z nich.

Powstawanie przebarwień związane jest z nadmiernym nagromadzeniem melaniny w jednym miejscu. Plamy tworzą się, gdy w komórkach barwnikowych zaburza się produkcja tej substancji odpowiadającej za pigment skóry lub gdy jest ona rozłożona nierównomiernie (np. piegi). Bardzo często wynika to z nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Innymi przyczynami są zmiany hormonalne (np. w czasie ciąży lub przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych), niedoczynność nadnerczy, menopauza a także choroby wątroby i tarczycy.

Jak najskuteczniej zamaskować przebarwienia?

W przypadku drobnych zmian wystarczy krem tonujący. Gdy zmiany są bardziej widoczne – do dyspozycji pozostają podkłady, pudry i korektory. Najważniejsze, by nie przesadzić z ich ilością, bo przez nienaturalność efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Jeśli przebarwienia są pojedyncze, mocno kryjący podkład można zastosować tylko punktowo, a na resztę twarzy nałożyć lżejszy kosmetyk. Rozsmarowanie go palcami sprawi ponadto, że pod wpływem temperatury ciała, produkt będzie bardziej plastyczny, a równomierne rozłożenie go na skórze znacznie łatwiejsze.

Kolor korektora dobiera się w zależności od rodzaju przebarwienia. Ciepłe, pomarańczowo-brązowe zmiany najlepiej pokryje korektor fioletowy, chłodne, brązowo-szare i fioletowe – żółty, zaczerwienione – zielony. Przed zakupem całego produktu, warto w domu poeksperymentować z mieszankami różnych kolorów pudrów, podkładów i różu do policzków – tym sposobem łatwo sprawdzić, jaki odcień będzie najbardziej odpowiedni.

– Melanina, której nadmiar odpowiada za powstanie przebarwień, pochłania światło lasera. Kiedy komórki są podgrzane do odpowiedniej temperatury, zostają zniszczone i przybierają ciemniejszy odcień. Po około tygodniu komórki zostają złuszczone a przebarwienie zanika – mówi dr Agnieszka Drożniak, ekspert z kliniki VESUNA. – Lasery ablacyjne Er: YAG FOTONA SPECTRO SP i DUALIS SP radzą sobie zarówno z przebarwieniami starczymi, jak i soczewicowatymi i posłonecznymi – dodaje.

A to już wiesz?  Jak złagodzić skutki zabiegów laserowych?

Najbardziej innowacyjnym laserem dostępnym w Polsce jest laser pikosekundowy Discovery Pico. To najmocniejszy na rynku laser II generacji, pozwalający na trwałe usunięcie łagodnych zmian barwnikowych już podczas jednego zabiegu. W przypadku poważniejszych przebarwień, konieczne może być wykonanie od 3 do 5 sesji z dwutygodniowymi odstępami.

Choć przebarwienia częściej powstają latem, również zimą warto pamiętać o ochronie naszej skóry przed nadmierną ekspozycją na słońce. Przed wyjazdem na narty, czy wyjściem na długi zimowy spacer, należy pamiętać o użyciu kremów z filtrem UV, które zabezpieczą naszą skórę i zmniejszą prawdopodobieństwo powstania nieestetycznych plamek.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy