Lifestyle Wiadomości

Siedzący tryb życia sprzyja garbieniu się. Polacy opracowali koszulkę pomagającą zachować prawidłową postawę ciała

Siedzący tryb życia sprzyja garbieniu się. Polacy opracowali koszulkę pomagającą zachować prawidłową postawę ciała
Na dolegliwości związane z kręgosłupem cierpi nawet 85 proc. populacji. Z wyników badania stanu zdrowia Polaków przeprowadzonych przez GUS wynika, że choroby kręgosłupa stanowią drugą co do częstości przyczynę przewlekłych

Na dolegliwości związane z kręgosłupem cierpi nawet 85 proc. populacji. Z wyników badania stanu zdrowia Polaków przeprowadzonych przez GUS wynika, że choroby kręgosłupa stanowią drugą co do częstości przyczynę przewlekłych stanów chorobowych. W dużej mierze winne temu jest garbienie się. Polacy opracowali innowacyjną koszulkę, która dzięki elastycznej strukturze wymusza prostą sylwetkę. – Pod względem konstrukcji to innowacja nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi Wojciech Wojtuszko, założyciel eplecy.pl.

– Garbienie się jest rosnącym problemem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jeszcze pamiętam ze swojego dzieciństwa, kiedy biegałem po podwórku za piłką, dzisiaj dzieci niestety rosną często pochylone nad ekranem i przez to ten problem jest dużo większy już od najmłodszych lat. Mamy też znacznie więcej pracy zdalnej i przed ekranami, więc to jest problem, który rośnie – mówi w rozmowie z agencją Newseria Biznes Wojciech Wojtuszko.

Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH „Sytuacja zdrowotna ludności Polski  i  jej uwarunkowania” wskazuje, że bóle dolnej części pleców są w czołówce najbardziej obciążających problemów zdrowotnych zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Badania GUS wskazują, że bóle pleców należą do najczęściej występujących chorób i dolegliwości przewlekłych – dotykają ok. 26 proc. Polaków. Problemy z kręgosłupem dominowały w grupie osób w wieku 30–49 lat (ponad 37 proc.), a w grupie wieku 50–59 należały do dwóch najczęstszych schorzeń (35,6 proc.).

Dolegliwości bólowe kręgosłupa są w dzisiejszych czasach jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z zaburzeniami struktury i funkcji narządu ruchu. Z badań przeprowadzonych z wykorzystaniem panelu Ariadna dla Benefit Systems wynika, że na ból kręgosłupa skarży się już 86 proc. Polaków. W dużej mierze odpowiada za to niewłaściwa postawa ciała, garbienie się, spędzanie coraz więcej czasu przed ekranami.

– Najlepszym sposobem, żeby sobie poradzić z garbieniem się czy bólem pleców, jest po prostu ruch, najzdrowsze jest mieć go więcej w ciągu dnia, człowiek jest przystosowany do ruchu. Jednak dzisiaj rzeczywiście środowisko nie sprzyja temu, mamy coraz mniej ruchu i ciężko się do niego zmobilizować. Aby sobie z tym poradzić, by pomóc, by mieć więcej ilości ruchu w ciągu dnia, są różne zajęcia czy też przyrządy, urządzenia – wskazuje założyciel eplecy.pl.

A to już wiesz?  Jak przełamać nudę w butach ślubnych?

Eksperci podkreślają, że ludzkie ciało nie jest przystosowane do wielogodzinnego siedzenia, zaś najmniejsza nawet dawka ruchu jest dla niego bardzo korzystna. Siedzący tryb życia jest dla kręgosłupa szkodliwy. W pozycji siedzącej nacisk na dolny odcinek kręgosłupa jest o wiele większy niż w pozycji pionowej. Siedzący tryb życia, a taki prowadzi większość z nas, sprawia, że kręgosłup jest niemal nieustannie przeciążony. Brak ruchu osłabia zaś mięśnie, które nie mają siły podtrzymywać kręgosłupa.

– Nigdy nie jest za późno na ruch, z czasem, jeśli ktoś rzeczywiście od małego spędza w pochylonej pozycji czas, to niektóre zmiany mogą być faktycznie nieodwracalne, pojawiają się jakieś narośla czy wdowi garb. Ale jednak nigdy nie jest za późno na ruch, na to, by zmienić swoje nawyki, by poprawić też jakość życia – przekonuje ekspert.

Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które mają pomóc korygować postawę czy zminimalizować ryzyko przeciążeń. Polacy stworzyli z kolei innowacyjną koszulkę, która dzięki elastycznej strukturze wymusza prostą sylwetkę. Noszenie jej nawet przez kilkadziesiąt minut dziennie pomoże zlikwidować garbienie się.

– Stworzyliśmy taki innowacyjny korektor ukryty w t-shircie – mamy koszulkę prostującą, która zapobiega garbieniu się. Wystarczy ją założyć, nie potrzeba żadnych dodatkowych szelek czy elementów uwierających, tylko właśnie t-shirt, który mobilizuje do tego, by mieć więcej ruchu, by zadbać o postawę – tłumaczy Wojciech Wojtuszko.

Koszulka prostująca powstała ze specjalistami i działa inaczej niż dostępne na rynku pozostałe korektory postawy, ortezy czy prostotrzymacze. Nie jest zbyt ciasnym ubraniem kompresyjnym czy sztywną zbroją, która ogranicza ruchy. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, szwom oraz dodatkowym ukrytym materiałom użytkownik automatycznie się prostuje.

– Mam pełny zakres ruchu, mogę być wyprostowany czy mogę się zgarbić, ale jak się garbię, to jest mi niewygodnie, tak mnie motywuje do tego, by się wyprostować, więc mam więcej ruchu w ciągu dnia – wskazuje ekspert. – Koszulka pełni bardziej funkcję przypominającą. Dzięki temu używam siły własnych mięśni, wyrabiam nawyk dbania o postawę, w sensie sam się rozwijam, więc to jest tak naprawdę zdrowe, nie tylko z punktu fizycznego dbania o ciało, ale buduje to też dobre nawyki dbania o postawę.

Koszulka wymusza zachowanie prawidłowej postawy i noszona regularnie, przywraca fizjologiczne ustawienie kręgosłupa. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu materiałowi oraz konstrukcji ściąga łopatki do tyłu oraz wypina klatkę piersiową. Działa praktycznie od razu, a dzięki temu, że wygląda jak zwykły t-shirt, można ją zakładać nawet do pracy.

A to już wiesz?  Kolekcja AliExpress x Maffashion na tegorocznej edycji Flesz Fashion Night

– Nasza koszulka to innowacja w Polsce, ale i na świecie, jeśli chodzi o konstrukcję – przekonuje założyciel eplecy.pl. – Na świecie są też takie rozwiązania w innych krajach, działają na innej zasadzie. Nasza koszulka jest tak zrobiona, że jest luźna z zewnątrz, nie działa kompresyjnie czy uciskowo, czyli nie trzyma mnie sztywno.

Podczas prac nad finalnym produktem wykonano ponad setkę prototypów, testując rozwiązanie ze specjalistami i ich pacjentami, sprawdzając różne materiały i kroje. Koszulka szyta jest wyłącznie w Polsce, ale jak zapowiada jej pomysłodawca, już wkrótce trafi na sprzedaż poza granicami kraju.

– Dopracowaliśmy pewne rzeczy, naszą wizję, misję, także produkt i z nowymi doświadczeniami, pod nową marką, chcemy rozpocząć ekspansję zagraniczną, budować globalną markę. Mamy na to kilka pomysłów, dokąd udać się najpierw, prawdopodobnie będzie to Wielka Brytania, ale generalnie europejskie kraje, Niemcy, może Skandynawia, gdzie jest potrzeba i też duża świadomość społeczna, że warto dbać o ruch i postawę – mówi Wojciech Wojtuszko.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x